Мини продукт при поръчка | Индивидуална онлайн консултация | Безплатна доставка над 100лв.
Aesthetic Pharma
0


Най-доброто от Рутина
01/2/2023

Акне




Какво представлява акне?
 
Акнето е един от най-честите дерматологични проблеми. Около 80% от тийнейджърите, 17% от жените и 3% от мъжете до 44 годишна възраст страдат от някаква форма на акне. Лечението му изисква изследвания, продължително наблюдение от специалист, правилно назначена терапия и домашна грижа.По кожата има множество пори, които могат да бъдат блокирани от себум, бактерии и мъртви клетки. Когато това се случи, може да развиете пъпка. При чести появи на такива пъпки, вероятно става въпрос за акне. Акне е най-често срещаното незаразно състояние на кожата, характеризиращо се с пъпки, причинени от възпалени и инфектирани мастни жлези. Заболяването се проявява най-често при юноши, но симптомите могат да продължат в зрелостта, а някои хора, особено жените, изпитват симптомите за първи път след 25-годишна възраст. Въпреки че акнето не е животозастрашаващо състояние, то може да бъде болезнено, особено когато е тежко. То може да предизвика и емоционален стрес. Акнето, което се появява на лицето ви, може да повлияе на вашето самочувствие и с течение на времето може да причини постоянни белези. Има много ефективни лечения за акне, които намаляват броя на пъпките, както и вероятността от белези.
 
Симптомите на акне:
 
Акнето може да се появи почти навсякъде по тялото ви. Най-често се развива на лицето, гърба, шията, гърдите и раменете. Ако имате акне, обикновено ще забележите възпалителни лезии – пъпки, както и комедони – затворени или отворени (черни точки). Черните точки се отварят на повърхността на кожата, като и придават черен вид, дължащ се на въздействието на кислорода във въздуха. Затворените комедони са с бял връх и са под повърхността на кожата. Докато белите и черните точки са най-често срещаните лезии, наблюдавани при акне, могат да се появят и други видове . Възпалителните лезии (изброени по-долу) е по-вероятно да причинят образуване на белези по кожата:
 
  1. Папулите са малки червени, плътни издутини върху кожата, които не съдържат гной, причинени от възпалени или инфектирани космени фоликули;
  2. Пустулите са малки червени пъпки, които имат гной на върха си;
  3. Нодулите са твърди акнеични лезии, разположена дълбоко в кожата;
  4. Кистите са големи, меки, изпълнени с гной акнеични лезии, разположени дълбоко в кожата;
Видове акне според тежестта:
 
  • Първа степен: наличие на отворени и затворени комедони;
  • Втора спепен: наличие на комедони и единични възпалителни лезии – папули и пустули;
  • Трета степен: наличие на комедони и множество възпалителни лезии – папули и пустули;
  • Четвърта степен: наличие на комедони, множество папули, пустули, нодули и кисти.
Причините за акне:
 
Акнето се появява, когато порите на кожата ви се блокират със себум, рогови клетки(мъртва кожа) и бактерии.Всяка пора на кожата ви е отвор към космен фоликул. Фоликулът се състои от косъм и мастна жлеза. Мастната жлеза отделя себум, който излиза нагоре по космения фоликул през порите до повърхността на кожата ви. Акнето може да бъде причинено от един или повече фактори в този процес на произвеждане на себум. Това може да се случи, когато:
 
  • твърде много себум се произвежда от мастните жлези;
  • роговите клетки се натрупват в порите;
  • увеличава се броя на бактериите в порите.
Факторите за развитието на акне са различни. Някои от основните причини са:
 
  1. Ролята на наследствеността: предполага се мултифакторно унаследяване. 
  2. Ролята на половите хормони: главно андрогенни хормони.
  3. Употребата на някои лекарства: Кортикостероиди, Анаболни стероиди / синтетичен андрогени, Антиконвулсанти, Антидепресанти, невролептици, антипсихотични лекарства, имуносупресивни лекрства, противотуберкулозни лекарства, Калциеви антагонисти, човешки растежен хормон, витамини и др.
  4. Факторите на околоната среда и начина на живот: диета, боди мас индекс (затлъстяване), тютюнопушене, консумация на алкохол, стрес, неподходящикозметични продукти, употребата на анаболни и андрогенни стероиди, сезонни фактори, ултравиолетовите лъчи, липсата на сън / безсъние и др.
Младите хора са най-застрашени от развитие на акне по време на пубертета. През това време тялото претърпява драстични хормонални промени. Тези промени могат да предизвикат производство на себум, което води до повишен риск от акне. Хормоналното акне, свързано с пубертета, обикновено намалява или поне се подобрява, когато достигнете зряла възраст.
 
Фактори, които водят до влошаване на акнето:
 
  1. Хормонални промени: бременност, приложение на хормонални препарати, спиране на противозачатъчни. Физиологични промени в хормоналните нива по време на месечния цикъл.
  2. Използването на неподходяща козметика (кремове, лосиони, грим с комедогенно действие) и измивни продукти;
  3. Висока влажност и температура на въздуха. Прекомерното потене;
  4. Стрес;
  5. “Стискане на пъпките”: повишава се риска от вторична инфекция и появата на белези;
  6. Механични въздействия върху кожата;
  7. Диета: храни в висок гликемичен индекс, млечни продукти. Липсват достатъчно научни доказателства.
Диагностика:
 
Ако имате симптоми на акне, Вашият лекар може да потвърди диагнозата и да определи типовете лезии и тяхната тежест, за да назначи най-доброто лечение.
 
Лечение:
 
Грижи за дома: Можете да използвате няколко самостоятелни метода в дома си, за да предотвратите пъпките и да изчистите акнето. Първоначалната грижа при акне включва:
 
  • ежедневно почиствайте кожата си с мек сапун, за да отстраните излишния себум;
  • редовно мийте косата си и я дръжте настрани от лицето си;
  • използвайте грим, който е на водна основа или е означен като „некомедогенен“ (не запушва порите);
  • не изстисквайте пъпки, защото разпространявате бактерии и излишък от себум;
  • не носете шапки или стегнати ленти;
  • не докосвайте лицето си.
Лекарства: Съществуват редица лекарства срещу акне. Повечето от тези лекарства съдържат съставки, които могат да помогнат за убиването на бактериите, отваряне на порите или намаляване на себума по кожата ви:
 
  • Бензоил пероксид присъства в много акне кремове и гелове. Използва се за изсушаване на съществуващите пъпки и предотвратяване на нови. Бензоил пероксид също убива бактериите, причиняващи акне;
  • Сярата е естествена съставка с отличителна миризма, която се намира в някои лосиони, почистващи препарати и маски.
  • Resorcinol е по-рядко срещана съставка, която се използва за отстраняване на мъртвите кожни клетки.
  • Локален Retinol: възпрепятства образуването на комедони;
  • Салициловата киселина спомага за предпазване от запушване на порите, няма роля в регулацията на себума и борбата с бактериалната инфекция.
Вашият лекар може да счете за нужно да предпише и системни лекарства, които могат да помогнат за намаляване на симптомите и да предотвратят образуването на белези:
 
  • Перорални или локални антибиотици убиват бактериите, които причиняват пъпки и намаляват възпалението. Обикновено, антибиотиците се използват само за кратък период от време, така че тялото ви не изгражда резистентност и не ви прави податливи на инфекции.
  • Жени с хормонално акне могат да бъдат лекувани с противозачатъчни хапчета или спиронолактон. Тези лекарства регулират хормоните, които могат да причинят акне чрез намаляване на производството на себум.
  • Изотретиноин е медикамент, базиран на витамин А, който се използва за лечение на някои случаи на тежко нодуларно акне. Той може да предизвика сериозни странични ефекти и се използва само когато други лечения са неуспешни.
Вашият лекар може да препоръча допълнителни процедури за лечение на тежките форми на акне и за предотвратяване на белезите. Те работят чрез обновяване на увредена кожа, намаляване на производството на себум или отваряне на порите:
 
  • Лазерни процедури за намаляване на възпалителните лезии, еритема и постлезионните пигментации и белези;
  • Микродермабразио за почистване на порите и премахване на мъртвите кожни клетки;
  • Апаратна екстракция на комедоните;
  • Химични пилинги – обновяват горния слой на кожата.  Съдържа лечебни вещества като салицилова к-на, резорцин, млечна к-на , които имат лечебно и противовъзпалително действие при акне.
Предупреждение:
 
Винаги използвайте изброените лекарства само след лекарско предписание, за строго определен период от време и незабавно уведомете вашия лекар ако възникнат странични реакции: сърбеж, зачервяване, подуване, дразнене, лющене на кожата. Симптомите могат да се появят от минути до ден или по-дълго след употреба. Пациентите, приемащи лекарства за акне, трябва да внимават за възможни странични ефекти и взаимодействия с други лекарства и билкови препарати. Ретиноидите и бензоил пероксидът могат да  причинят зачервяване, сухота и чувствителност на кожата към слънчева светлина. Пероралните антибиотици могат да причинят чувствителност към слънчева светлина и стомашни проблеми, както и да взаймодействат с други перорални медикаменти.
 
Каква е перспективата за някой с акне?
 
Лечението на акне често е успешно, но много продължително. Повечето хора могат да очакват подобрение в рамките на осем до дванадесет седмици. Ако  пристъпите на заболяването са чести може да се наложи допълнително или продължително лечение. Белези, които се появяват в резултат на акне, могат да причинят емоционален стрес. Бързото лечение може да помогне за предотвратяване на тези белези. Също така, вашият дерматолог може да ви предложи възможности специално предназначени за лечение на белези.
 

 
 
 









Абонирайте се за нашия бюлетин и получете промокод за -10% отстъпка


При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате "сайта ОРС"
2024 All rights reserved | Aesthetic Pharma е запазена търговска марка на PodoCare Ltd.